Yeni Teknoloji: Led Xenon Far

LED Xenon Far otomobil kullanıcılarının yeni gözdesi.

Otomobil kullanıcıları her sene yeni bir teknoloji ile karşılaşıyor. Performans iyileşmeleri, yeni tasarımlar, güvenlik teknolojileri gibi yenilikler sürekli sizi daha iyi bir noktaya taşıyor. Sürüşü daha iyi hale getirmek, güzel bir görüş mesafesinden geçiyor. Aydınlatmalar da teknoloji ve gelişmeler ile iyi noktalara taşınıyor. Birçok model, farklı tasarım ve özellik ile karşımıza çıkıyor.

LED Nedir, Ne Demektir?

Light Emitting Diode şeklinde açılımı olan LED sözcüklerin baş harfinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçesi ise ışık yayan diyot anlamına gelmektedir. Bildiğimiz üzere diyot, akımın yalnızca bir yönden geçmesini sağlayan iki bacaklı yarı iletken bir devre elemanıdır. LED’ler ilk olarak elektronik cihazların güç ve durumu göstermesine yardımcı olan bir ışık yayabilmekteydi ancak zamanla teknoloji ile gelişti. Günümüzde gelinen teknoloji gelişmeleri sayesinde iç ve dış mekan aydınlatma çözümleri, otomobil farları, reklam panoları, televizyon ve LCD ekran aydınlatmalarında kullanılmaktadır. Özellikle cep telefonun kameralarında bulunan flaşların iki adet LED’den oluştuğunu söyleyebiliriz. İki adet kullanılmasının sebebi ise en doğru renk tonunu vermesi içindir. Buna ise dual LED ismi verilir.

Xenon Nedir, Ne İşe Yarar?

Xenon bir gazdır. BU gazlar HID ışıklarında kullanılır. Geleneksel halojen ampullerden daha farklı ve standart bir far soketinde çalışmazlar. Piyasada bu farkların ürettiği ışığa benzemeye çalışan ampuller bulabilirsiniz ancak bunlar gerçek olmayabilir.

HID lambalar, halojen ampullere göre %90’a kadar iyi ışık sunarak önümüzdeki yolu daha iyi görmemizi sağlar. Böyle bir ampulün aydınlatmasının üç aşaması vardır;

İlk aşama, ateşleme xenonun gerçekten devreye girdiği yerdir. Balasttan ampule büyük bir elektrik yükü gönderilir. Bu gaz sıcaklığı arttırır.

Daha Sona ampuldeki metalik tuzlar buharlaşarak iki elektrotun ampule bağlanmasına yardımcı olur.

Son olarak, balast elektrotlar arasında sabit bir ark oluşturmak için sabit bir voltaj sağlamaya başlar.

Bu farkları kullanmanın birçok avantajı vardır. Daha iyi ışık emisyonu, çalışmak için daha az güç gerektirerek enerji tasarrufu sağlamaları. Ayrıca halojen ampullerden daha uzun ömürlüdür. Yani ampullerinizi daha az sıklıkta değiştirirsiniz. Bunların yanında normal farlardan aha güvenilir ve sürüş esnasında sürücülerin gözünü yormaz. Karanlıkta ise yolunuzu gündüz havasında aydınlatabilir. Bu özellikler kullanan araç sahiplerine ise çokça kolaylık sağlar.

Farlar hakkında araştırma yaparken karşımıza birçok far modeli çıkmakta. Eğer aklınızda olan yeni farlar edinmekse; daha yüksek performans ve daha uzun ömürlü LED Xenon farlara kesinlikle göz atmalısınız.

İlayda Aydemir

editörün tüm yazıları

Yorumla