Triger Seti Nedir, Ne İşe Yarar?

Ledxenon far

Triger seti kayışlı ve zincirli setler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Genelde kullanılan ve bulunan triger seti parçaları; triger kayışı, gergi bilyesi ve devridaim pompasıdır.

Parça değişimi yapılırken tüm parçaların tek tek değiştirilmesi gerekmektedir. Triger seti almak ayrı ayrı almaktan çok daha uyguna gelmektedir. Aracın performansını ve motorun sağlığını doğrudan etkileyen bu parçaların düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

Triger Seti Ne Zaman Değişir?

Triger seti değişimi belirli aralıklarla yapılmalıdır. Motordan ses gelmesi gibi durumlarda değişim yapılması gerekmekle birlikte 4 yılda bir ya da 60 – 90 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerekir.

Zincirli triger setlerinde zincirleri yağlamak ömrü nispeten uzatsa da kauçuk triger kayışı olan motorlarda sıcaklığın etkisi ile aşınma büyük olabileceği için düzenli değişim şarttır.

Değişimi düzenli yapılmayan araçta şunlar olabilir;

  • Supap zamanlaması bozulur,
  • Supap açık kalır,
  • Pistonlar supaplara çarpar,
  • Hem pistonlar hem supaplar zarar görür,
  • Motor çalışmaz hale gelir.

Triger Seti Markaları

Piyasada farklı otomobil markaları için çeşitli triger setleri bulunabilir. Bunların bazıları doğrudan üretici firmaların piyasaya sürmüş olduğu orijinal OEM parçalarıdır. Bazıları da yedek parça üretim yetkisi bulunan firmalarca imal edilmişlerdir.

Triger Seti Fiyatları

Tüm triger setini eksiksiz ve verimli parça değişim malzemeleri içerir. Tek bir kutu içerisinde, paketlenmiş halde parça değişimi için ihtiyaç duyduğunuz triger kayışı, gergi bilyesi ve devridaim pompası bir aradadır.

İlayda Aydemir

editörün tüm yazıları

Yorumla